dla zdrowia

Państwa zdrowie

Zdrowie Państwa oczu to dla nas największy priorytet.

Państwa wzrok to dar, o który trzeba dbać!
Soczewki kontaktowe są coraz wygodniejsze, a ich użycie jest bardzo proste, ich zakup jest coraz łatwiejszy, ale trzeba trzymać się czterech podstawowych reguł:

  1. Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny. Wyłącznie okulista może określić, która marka i który model soczewek są dla Państwa odpowiednie (a nie znajomi, albo sami Państwo!)
  2. Soczewki kontakowe są w bezpośrednim kontakcie z rogówką, jeżeli więc zauważą Pańswto coś podejrzanego, natychmiast należy się skontakować z okulistą (zaczerwienienie, pieczenie, ból...)
  3. Należy regularnie chodzić do okulisty (co rok), ponieważ Państwa wzrok ulega zmianie.

Nigdy nie próbujcie Państwo na własną rękę zmieniać marki soczewek albo parametrów.
Jako firma zajmująca się optyką, nie możemy Państwu oferować innego modelu, niż ten, który polecił Państwu lekarz.

Niech soczewki kontaktowe przepisze Państwu lekarz okulista

Zamówcie wizytę u okulisty.
Okulista najpierw poinformuje Państwa, czy mogą Państwo nosić soczewki kontaktowe.
Jeśli tak, to poda:

  • Typ soczewek, który odpowiada Państa oczom i wadzie wzroku.
  • Proces adaptacji, ilość wizyt kontrolnych i wszystko, co jest potrzebne do tego, by oczy przyzwyczaiły się do soczewek.
  • Szacunkowe wydatki z tym związane i czy istnieje możliwość pokrycia kosztów z ubezpieczenia zdrowotnego.

Zaproponuje Państwu jedną lub więcej wizyt kontrolnych, podczas których określi stopień tolerancji i adaptacji wzroku.
Jedynie lekarz okulista może polecić konkretną nazwę i markę soczewek kontaktowych, ich moc, średnicę i zakrzywienie (oraz inne parametry u różnych typów soczewek), podobnie jak nazwę płynu do ich pielęgnacji.
Następnie mogą się Państwo udać z receptą do optyka, zamówić przepisane soczewki i płyny pielęgnacyjne. Recepta ta powinna być respektowana i nie powinni Państwo używać żadnych produktów zastępczych.

Jak należy odczytać receptę od lekarza

Jak należy odczytać receptę od lekarza albo dane znajdujące się na opakowaniu soczewek kontaktowych?
Lekarz okulista podał parametry soczewek na każde oko:

P.O. : prawe oko
L.O. : lewe oko

Nazwa laboratorium: np. Bausch & Lomb, Ciba Vision, Johnson & Johnson, CooperVision...

Marka: np. PureVision, Air Optix, Aqua Acuvue, Advance Biofinity...

Średnica soczewki (DIA) : podawana w mm, np. 14,2; jeśli parametr ten nie jest podany, oznacza to, że dana soczewka istnieje tylko jednej średnicy.

Promień zakrzywienia soczewki (B.C. albo Base Curve): podawany w mm, np. 8,6; odpowiada zakrzywieniu oka, jeśli parametr ten nie został podany, oznacza to, że soczewka ta istnieje tylkow jednym promieniu zakrzywienia.

Moc soczewek (dioptrie) (PWR albo PW albo Power): Sfera (SPH na opakowaniu): podawana jest w dioptriach

  • jeśli cierpią Państwo na krótkowzroczność, moc soczewek (PWR, PW lub Power Sphre SPH) na opakowaniu Państwa soczewek podana jest w wartościach minusowych, np. -4,50
  • jeśli w wartościach plusowych, to cierpią Państwo na dalekowzroczność, np. +3,25

Jeśli cierpią Państwo na astygmatyzm, moc soczewek podawana jest przy pomocy dwóch parametrów (soczewki toryczne):

Cylinder (CYL) : podawany w dioptriach, np. -0,75 albo -1,00...
(AX): podawana w stopniach, np. 160°, 110°...

Jeśli cierpią Państwo na dalekowzroczność, moc soczewek dopełnia dalszy parametr (soczewki dwuogniskowe, wieloogniskowe albo progresywne:

Addition (ADD): podawana w dioptriach, np. od +1,50 do +2,00...

Kolor: Nie ma żadnego znaczenia dla parametrów korekcyjnych Państwa soczewek.

Co to jest tzw. produkt marki własnej

Produkt marki własnej to soczewka albo środek przeznaczony do pielęgnacji soczewek sprzedawany przez sieć dystrybucyjną optyków pod inną nazwą, niż ta, którą nadało mu laboratorium, w którym soczewki lub środki pielęgnacyjne są produkowane.

Produkty marek własnych w większości przypadków odpowiadają starszym modelom, dla których laboratoria pozwoliły wielkim sieciom dystrybutorów ich sprzedaż, a te mogą je sprzedawać za bardzo przystępne ceny. Główny powód jest czysto komercyjny.

Rzeczywista nazwa produktu i laboratorium są podane także na produkcie na tylnej stronie opakowania.
Ich skład podany jest jednak tylko na głównych produktach, z powodu tego, iż umowy handlowe podlegają częstym modyfikacjom, bez podawania powodu zamiany lub alergii.
Nie są przepisywane przed okulistów, ponieważ oznaczałoby to namawianie do zakupu pewnych konkretnych marek.

Jeśli używają Państwo takiego produktu i chcą go Państwo zamówić na naszej stronie internetowej, muszą Państwo znaleźć receptę od lekarza i zidentyfikować produkt, który został Państwu przepisany, bo mogło dojść do dwóch sytuacji:

  • Sprzedawaca dał Państwu dokładnie ten model, który znajdował się na recepcie => w tym przypadku polecamy kupić taki sam produkt pod jego rzeczywistą nazwą.
  • Albo sprzedawca sprzedał Państwu produkt zastępczy, czym naraził Państwa na szkodę, ponieważ mógł Państwa narazić na uszkodzenie zdrowia. Gorąco polecamy zamawiać modele, które zostały przepisane przez lekarza albo zwrócić się do okulisty i zapytać go, czy nie istnieje ryzyko, że noszenie tego modelu może odbić się negatywnie na zdrowiu.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek

Zakładanie soczewek jest bardzo proste. Jeśli jednak wcześniej nigdy tego Państwo nie robili, radzimy, by lekarz okulista zademonstrował, jak obchodzić się z soczewkami.

Powierzchnia oka jest bardzo wrażliwa, muszą Państwo postępować według ustalonych reguł higieny i bezpieczeństwa, należy działać delikatnie i ostrożnie. Pamiętajcie, że bakterie i wirusy przenoszone są przede wszystkim na Państwa palcach!

Zakładanie soczewek

  • Dokładnie umyjcie ręce nietłustym mydłem i wytrzyjcie je w czysty ręcznik nie zostawiający włókien na palcach.
  • Wyjmijcie soczewkę z opakowania bez zgniatania jej i wypłukajcie ją.
  • Trzymajcie soczewkę na opuszce palca wskazującego i sprawdźcie, że odwrócona jest na właściwą stronę, w otwartej a nie zamkniętej formie.
  • Jeśli jesteście Państwo praworęczni, przytrzyjamcie palcem wskazującym lewej ręki górną powiekę ku górze w celu powstrzymania mrugania, a palcem środkowym prawej ręki delikatnie pociągnijcie dolną powiekę na dół.
  • Jeśli są Państwo leworęczni należy postąpić odwrotnie: przytrzymać górną powiekę na górze palcem wskazującym prawej ręki, a dolną powiekę przytrzymajcie na dole palcem środkowym lewej ręki.
  • Spójrzcie Państwo w górę
  • Włóżcie soczekę w sam środek oka, by nie dotykała ani dolnej, ani górnej powieki.
  • Powoli opuśćcie powieki, zamknijcie oko i ewentualnie kilka razy mrugnijci, żeby soczewka dobrze się umiejscowiła.
  • Włóżcie drugą soczewkę.

Ważne: nauczcie się Państwo zaczynać zawsze od tej samej soczewki, żeby nie doszło do pomylenia prawej i lewej soczewki.

Wyjmowanie soczewek

  • Dokładnie umyjcie ręce nietłustym mydłem i wytrzyjcie je czystym ręcznikiem nie pozostawiającym włókiem.
  • Patrzcie w górę.
  • Jeśli są Państwo praworęcznu, przytrzymajcie palcem wskazującym lewej ręki górną powiekę, by nie mrugać, a palcem środkowym prawej ręki delikatnie przytrzymajcie dolną powiekę.
  • Jeśli są Państwo leworęczni, przytrzymajcie górną powiekę palcem wskazującym prawej ręki, a dolną powiekę delikatnie przytrzymajcie palcem środkowym lewej ręki.
  • Patrzcie w górę.
  • Najpierw opuszką palca wskazującego dotknijcie dolnej krawędzi soczewki i delikatnie pociągnijcie ją w dół, następnie delikatnie złapcie ją między kciuk a palec wskazujący, wyjmijcie ją, ale nie zginajcie jej.

Ważne: natychmiast włóżcie soczewkę do pojemnika, żeby nie doszło do zamiany soczewek albo nauczcie się zaczynać zawsze od tej samej soczewki.

Pielęgnacja soczewek

Pielęgnacja soczewek nie dotyczy soczewek dziennych jednorazowych, które należy wyrzucić po użyciu.

W oku soczewki dostają się do kontaktu z tłuszczami, proteinami, osadami, kurzem z powietrza... Pielęgnując należycie soczewki pozbywają się Pańswto tych niechcianych elementów, żeby zachować wszystkie właściwości soczewek. Ale uwaga, najbardziej niebezpieczne bakterie znajdują się na Państwa palcach!

Należy wykonać dwie rzeczy:

  • Potrzeć soczewkę po wyjąciu z roztoku, by odlepiły się od niej zanieczyszczenia.
  • Przemyć ją tym samym płynem, żeby nie powstawały na niej żadne osady.

Należy dokładnie przestrzegać następujących wskazówek:

  • Przeczytajcie Państwo dokładnie receptę od lekarza, w celu wybrania dokładnie tego produktu o odpowiednich parametrach widniejących na recepcie.
  • Przed jakąkolwiek manipulacją z soczewkami dokładnie umyjcie ręce nietłustym mydłem i wytrzyjcie je w suchy, czysty ręcznik nie pozostawiający włókiem na dłoniach.
  • Używajcie Państwo tylko płynów polecanych do danego typu soczewek, dokładnie przeczytajcie Państwo instukcję dotyczącą użytkowania.
  • W tej sam sposób czyśćcie Państwo soczewki codziennie.
  • Nie dotykajcie Państwo palcami lub soczewkami brzegu butelki z płynem.
  • Do czyszczenia soczewek nie wolno używać wody z kranu.
  • Do czyszczenia soczewek nie wolno używać wody mineralnej ani śliny.
  • Pojemnik na soczewki musi być utrzymywany w higenicznej czystości i co dwa miesiące wymieniany na nowy.
  • Jeśli przy próbie wyjęcia soczewki z oka lepi się ono do niego, należy zakropić do oka przed wyjęciem soczewki kilka kropel sztucznych łez.

Jeśli pojawi się podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie, jeśli zauważą Państwo spadek ostrości widzenia, natychmiast należy wyjąć soczewki kontaktowe i dokładnie przepłukać oczy odpowiednim środkiem. Jeśli symptomy te nie ustępują, należy udać się do lekarza okulisty.

Dobrze wiedzieć

Prawo dotyczące prowadzenia samochodu nakazuje ludziom noszącym soczewki obowiązek posiadania okularów w przegródce po prawej stronie od kierowcy.
Radzimy mieć przy sobie oprócz soczewek kontaktowych także okulary:

  • Noście Państwo okulary raz w tygodniu i zapewnijcie oczom odpowiedni odpoczynek;
  • W nocy lub w przypadku zgubienia soczewek, okulary mogą być niezastąpione;
  • W przypadku przejściowego podrażnienia okulary zastępują na pewien czas soczewki kontaktowe.